Tävlingsvillkor & ansvar
För att tävla i Young Lions 2025 krävs det att du är 30 år eller yngre (född på eller efter den 20 juni 1994). Man tävlar i team om två personer, antingen från samma eller olika företag. Tävlingen tillåter inga studenter utan du som tävlar måste vara yrkesverksam. För att delta i Young Lions krävs det att du är anmäld till tävlingen.
Det går att skicka in bidrag i båda kategorierna men det går enbart att vinna i en kategori.
Genom att lämna in bidrag i tävlingen ger du ditt tillstånd till Sveriges Kommunikationsbyråer och samarbetspartners att använda materialet med deltagarens namn vid publicering kring tävlingen. Önskemål från uppdragsgivaren att helt eller delvis förvärva ägande- och förfoganderätt till materialet skall säkerställas och särskilt överenskommas med teamet som skapat materialet. Ett team per kategori belönas (4 personer totalt år 2025) och teamen får festivalpasset betalt.
Varje team ansvarar för att säkerställa att man har rättigheter att använda alla bilder och musik som kan förekomma i inskickat bidrag. Vi rekommenderar användning av stockbilder.
För att delta behöver du kunna närvara under festivalveckan i Cannes 16-20 juni. Vinnande team bekostar själva flyg och boende till/på festivalen.
Uppgiften
Uppgiften är att ta fram en kampanj efter given brief från en ideell organisation. Briefen och vad som skall lämnas in varierar något beroende på tävlingskategori. Årets organisation presenteras i samband med att briefen släpps och väljs ut av Sveriges Kommunikationsbyråer.